Results Swedish AR series 2016

Adventure Racing Class

Rank Team Time Course Points
1 Swedish Armed Forces Adventure Team 20:19 Full 100
2 Thule Adventure Team 20:36 Full 80
3 Haglöfs Silva 21:04 Full 60
4 Sweco/Outdoorexperten 22:25 Full 50
5 Försvarsmakten 23:32 Full 45
6 KMTI Adventure Racing 24:40 Full 40
7 L.H.A.R.T. 30:06 Short 36
8 Team Delta 31:57 Short 32

Open Class

Rank Team Time Course
1 KJ Adventure Team 27:40 Full
2 Nordic Adventure Racing 28:36 Full
3 Beast Crew 32:51 Short

Adventure Racing Class

Rank Team Name Time Course Points
1 Team Sweco Adventure 22:19:20 Long 100
2 Team Outdoorexperten 23:46:39 Long 80
3 Outnorth Adventure Team 22:21:37 Short 60
4 L.H.A.R.T 24:14:08 Short 50
5 24 Hour Meals Adventure Team 24:40:29 Shorter 45

Open Class

Rank Team Name Time Course
1 Kolmården Adventures Blå 24:36:26 Long
2 Nordic Adventure Racing 25:49:20 Long
3 Kolmården Adventures Ola & Mats 22:32:37 Short
4 Access Rehab 23:52:51 Short
5 Nordic Adventure Racing W&JI 24:25:21 Short
6 Team Delta Denmark 25:19:11 Short
7 Team Björkekärr 26:25:13 Short
8 Feelalive.nu 26:14:05 Short
9 Sjöpungarna/TSM 26:50:24 Short
10 Outsidesweden.se 26:53:00 Short
11 KMTI Adventure Racing 23:30:37 Shorter
Unranked Alutrade Adventure Team 24:16:59 Shortest
The race was cancelled …

Download detailed results, including stage times etc

Adventure Racing Class (Swedish AR series)

Rank Team Points Time
1 Stockholm Multisport 50+ 207 27:13
L.H.A.R.T.  DNF  *
Karlstad Multisport Svart  DNS **
* Transfered to Open Class at loss of one team member during Stage 2
** Transfered to Open Class at loss of one team member before arrival to the race

Open Class

Rank Team Points Time
1 Merrell Haglöfs Multimania 218 28:32
2 Ås Sykkel og Div 216 29:29
3 Kolmården Adventures M&M 216 25:21
4 Karlstad Multisport Svart 216 29:06
5 Team Björkekärr 214 28:54
6 Blizzard 214 30:44
7 Team Drøbak Multisport 207 28:26
8 Aas Adventure Team 203 26:45
9 Espern Multisport 160 29:41
Team Juristfirma El Kott 160 DNF   *
islandexplorer.dk 134 DNF  **
L.H.A.R.T. 105 DNF ***
* Retired during Stage 5, transported to TA6 and completed the last stage
** Retired at TA 4
*** Retired at TA 3 after Stage 4
Rank Team WCAR The BEAST LGT (cancelled) Nordic AR Total
1 Swedish Armed Forces Adventure Team 100 100
1 Sweco Adventure 100 100
3 L.H.A.R.T. 36 50 86
4 Thule Adventure Team 80 80
4 Team Outdoorexperten 80 80
6 Haglöfs Silva 60 60
6 Outnorth Adventure Team 60 60
7 Sweco/Outdoorexperten 50 50
8 Försvarsmakten 45 45
8 24 Hour Meals Adventure Team 45 45
10 KMTI Adventure Racing 40 40
11 Team Delta 32 32

Results Swedish AR series 2015

Adventure Racing

Rank Team Country Time Time behind Points
1 Thule Adventure Team SWE 23:45:35 100
2 Team Bergstrand SWE 24:21:01 0:35:26 80
3 Outnorth Adventure SWE 25:24:52 1:39:17 60
4 Team Yeti DEN 25:59:57 2:14:22 50
5 KMTI Adventure Racing SWE 26:03:49 2:18:14 45
6 Sportson Skövde SWE 26:27:16 2:41:41 40
7 Mölndal Outdoor IF SWE 27:16:07 3:30:32 36
8 Nordic Adventure Racing NOR 28:18:59 4:33:24 32
9 Uppsala Multisport SWE 28:38:13 4:52:38 29
10 (SC) Stockholm Adventure Team SWE 33:42:06 9:56:31 26
DNF Försvarsmakten Adventure Team SWE
DNF Team Durus SWE
DNF Team Outdoorexperten SWE

Women

Rank Name Number Team Total Time Time Behind Kayak MTB Run Penalty
1. Marie Nilsson [44] Team Bergstrand 04:20:32 01:14:30 01:35:36 01:30:26
2. Carolin Holmqvist [12] Thule Adventure Team 04:27:56 +7:24 01:14:25 01:35:37 01:37:54
3. Malin Hjalmarsson [34] SAFAT 04:28:44 +8:12 01:24:09 01:36:49 01:27:46
4. Marie Krysander [42] MPGI 04:45:43 +25:11 01:20:18 01:43:55 01:41:30
5. Marika Wagner [56] Team Peak Performance 04:54:50 +34:18 01:30:06 01:37:31 01:47:13
6. Ida Svensson [47] Karlstad. multisport 05:15:09 +54:37 01:31:29 01:46:23 01:57:17
Kristin Larsson [14] Addnature Utg.

Men

Rank Name Number Team Total Time Time Behind Kayak MTB Run Penalty
1. Emil Dahlqvist [3] SAFAT 03:51:14 01:09:31 01:22:47 01:18:56
2. Mathias Carling [7] Sweco Adventure Team 03:56:51 +5:37 01:09:38 01:22:50 01:24:23
3. Peter Gustavsson [52] Isaberg. multisport 03:57:23 +6:09 01:09:47 01:22:38 01:24:58
4. Rickard Norlin [20] Team Outdoorexperten 04:01:26 +10:12 01:11:25 01:28:55 01:21:06
5. Mårten Svensson [33] Försvarsmakten 04:02:47 +11:33 01:09:42 01:28:05 01:25:00
6. Claes Björling [10] Thule Adventure Team 04:03:35 +12:21 01:17:50 01:25:24 01:20:21
7. Tobias Öström [6] Team Outdoorexperten 04:04:34 +13:20 01:12:57 01:27:21 01:24:16
8. Fredrik Ringström [35] Försvarsmakten 04:06:04 +14:50 01:11:04 01:30:12 01:24:48
9. Jari Palonen [8] Thule Adventure Team 04:06:40 +15:26
10. Jacob Westerberg [25] Nordic Adventure R 04:07:23 +16:09 01:12:21 01:30:27 01:24:35
11. Olof Solberg [46] Team Outdoorexperten 04:08:50 +17:36 01:13:04 01:27:32 01:28:14
12. Niklas Gavelfält [59] Team KTM 04:09:45 +18:31 01:13:15 01:34:36 01:21:54
13. Peter Gustafsson [38] Team Outdoorexperten 04:13:34 +22:20 01:11:53 01:28:42 01:32:59
14. Daniel Liljedahl [58] Attera 04:14:56 +23:42 01:11:23 01:34:00 01:29:33
15. Johan Åsebrant [50] Sthlm Multisport 04:16:56 +25:42 01:19:41 01:28:21 01:28:54
16. Johan Karlsson [36] Försvarsmakten 04:18:59 +27:45 01:10:50 01:29:43 01:38:26
17. Andreas Andersson [13] Team Feelalive.nu 04:25:03 +33:49
18. Karl-Fredrik Andersson [37] Sportson Skvde 04:31:04 +39:50 01:20:50 01:37:21 01:32:53
19. Danny Hallmen [11] Thule Adventure Team 04:35:31 +42:17 01:07:39 01:52:10 01:33:42 +2 min
20. Olof Sundström [45] Olof Sundström 04:36:37 +45:23 01:14:13 01:46:09 01:36:15
21. Anders Jansson [41] Uppsal. Multisport 04:42:07 +50:53 01:23:45 01:43:34 01:34:48
22. Joakim Nyström [21] Uppsal. Multisport 04:42:31 +51:17 01:30:39 01:36:26 01:35:26
23. Mathias Hugo [40] Tom Robinn/Silqhaq 04:50:07 +58:53 01:23:27 01:42:21 01:44:19
24. Gustav Hagström [17] FalköpingsAIK multisport 04:54:15 +63:01 01:32:04 01:46:06 01:36:05
25. Fredrik Rosengren [22] Team SKIGO/SLIQHAQ 04:54:25 +63:11 01:18:08 01:54:46 01:41:31
26. Carl Hagman [51] Försvarsmakten 04:56:41 +65:27 01:31:32 01:42:43 01:42:26
27. Johan Näsholm [57] Johan Näsholm 04:57:29 +66:15 01:30:07 01:47:46 01:39:36
28. Thomas Wideberg [49] T.W.I.N Team 05:13:04 +81:50 01:23:09 01:54:07 01:55:48
29. Andreas Appelqvist [28] Försvarsmakten 05:17:54 +86:40 01:31:25 01:54:40 01:51:49
30. Joacim Tollin [32] Försvarsmakten 05:24:55 +93:41 01:32:59 01:47:51 02:04:05
31. Fredrik Söderström [23] Livskavdron PBS 85/86 05:29:05 +97:51 01:20:05 02:05:01 02:03:59
32. Stefan Engström [55] Försvarsmakten 05:38:08 +106:54 01:32:11 01:59:56 02:06:01
33. Anders Thulin [48] Försvarsmakten 05:49:55 +118:41 01:49:15 01:56:09 02:04:31
34. Robert Forss [29] Försvarsmakten 06:29:11 +157:57 02:17:38 01:56:45 02:14:48
Christian Ericsson [31] Försvarsmakten Utg. 01:09:42
Jörgen Tigerstrand [24] Torsång Multi Utg. 01:12:46 01:30:09
Mats Eriksson [16] Dalkarlarna Utg.
Staffan Wennerstad [5] Försvarsmakten Utg. 01:12:13 01:25:14
Ulf Öjebo [26] Team Bergstrand Utg. 01:12:54 01:31:12

Adventure Racing

Rank Team Country Time Time behind Points
1 Team Outdoorexperten SWE 22:07:00 100
2 Karlstad Multisport Guld SWE 23:16:00 +1:09:00 80
3 Team Outnorth Adventure SWE 25:21:00 +3:14:00 60
4 Sportson Skövde SWE 26:00:00 +3:53:00 (1 hr penalty) 50
5 Uppsala Multisport SWE 26:06:00 +3:59:00 45
6 Nordic Adventure Racing SWE 26:09:00 +4:02:00 40

Open

Rank Team Country Time
1 Team Björkekärr SWE 29:07:00
2 Team 90 SWE 28:45:00 (Short Course 3)
3 Stockholm Adventure Team SWE 29:13:00 (Short Course 3)
4 Team Feelalive.nu SWE 26:05:00 (Short Course 1)
5 TSM SWE 26:37:00 (Short Course 1)
6 Sjöpungarna SWE 27:34:00 (Short Course 1)

Adventure Racing

Rank Team Country Time Comments Points
1 TEAM HAGLÖFS SILVA SWE 21:50:00 100
2 THULE Adventure Team SWE 25:26:38 80
3 Team Outnorth Adventure SWE 23:30:02  Short corse 1 60
4 Team Happy Homes SWE 25:10:56 Short corse 2 50
5 Team Mera Äventyr SWE 27:59:16  Short corse 2 45
6 L.H.A.R.T SWE 27:25:31  Short corse 3 40
CITY WOLFS SWE 27:25:31  Short corse 2 and only 2 team members
Team Outdoorexperten SWE 26:57:37  Short corse 3 and only 2 team members
Mest Ute SWE  Abandon race on stage 6
Team Addnature SWE  Abandon race after stage 1

Open

Rank Team Country Time
1 Rejlers Kolmorden Adventures Blå SWE 26:14:03
2 Rejlers Kolmorden Adventures SWE 23:11:00 Short corse 2
3 Uppsala Multisport SWE 24:08:08 Short corse 2
4 Islandexplorer.dk DAN 24:38:13 Short corse 2
5 Nordic Adventure Racing NOR 26:44:25 Short corse 2
6  IKSU Multisport  SWE  26:34:43 Short corse 3
7  Mölndal Outdoor IF  SWE  27:25:49 Short corse 3
8  Team björkekärr  SWE  28:26:58 Short corse 3
9  Team Outdoorexperten – Next generation SWE 29:12:16 Short corse 3
10  TSM/Sjöpung SWE 32:21:27 (short corse 5)
11  Pacmanin Tissiposket FIN Abandon race stage 4
12  Johan och Johanna SWE  Abandon race after stage 1
Rank Team Country WCAR RFH Beast LGT Total
1 Thule Adventure Team SWE 100 80  80 260
2 Team Outdoorexperten SWE 100 100 200
3 Team Outnorth Adventure SWE 60 60  60 180
4 Team Haglöfs Silva SWE  100 100
4 Sportson Skövde SWE 40 50 90
5 Team Bergstrand SWE 80 80
6 Karlstad Multisport Guld SWE 80 80
7 Uppsala Multisport SWE 29 45 74
8 Försvarsmakten SWE 60 60
9 Team Yeti DEN 50 50
Team Happy Home DEN  50 50
11 KMTI Adventure Racing SWE 45 45
Team mera Äventyr SWE  45 45
13 L.H.A.R.T SWE  40 40
Mölndal Outdoor IF SWE 36 36
15 Nordic Adventure Racing NOR 32 32
16 Stockholm Adventure Team SWE 26 26